Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olarak adlandırılan “DEHB” erken çocukluk yıllarında belirtilerini göstermeye başlayan bir bozukluktur. Bozukluk zamanla çocuğun işlevselliğini bozmakla birlikte çevresindekiler için de rahatsız edici bir durum haline gelmeye başlamaktadır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun 3 farklı şekli vardır. Bazı çocuklar sadece dikkat eksikliği problemi yaşamaktayken bazılarında sadece hareketlilik ve dürtüsellik ön plandadır. Bazı çocuklar da ise hem dikkat eksikliği hem aşırı hareketlilik hali birlikte görülmektedir.


Belirtileri nelerdir? 


DEHB li çocuklar yaşıtlarına oranla fazla hareketlidirler. Ancak her hareketli çocuk için bu tanıyı koymak doğru olmayacaktır. Okul öncesi çocukluk döneminde birçok çocuk oldukça hareketli bir yapıdadır. Ancak Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda bahsedilen hareketlilik “eli dursa ayağı durmaz” derecesinde nitelendirilen bir hareketlilik halidir.


Bu tip bozukluk yaşayan çocuklar uzun süre aynı yerde oturamazlar, davranışlarını kontrol etmekte güçlük çekerler ve planlı çalışamazlar. Belirgin olarakda çok konuşmakla dikkatleri üzerine çekerler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitede en bilindik durum ise bu bozukluktan muzdarip çocukların sorunu düşünmeden eyleme geçmeleridir. En yaygın durum ise tehlikeyi kestiremedikleri için çoğu zaman ufak tefek kazalar geçirmeleridir.


Bu belirtilerle birlikte DEHB tanısı koyulan çocukların sempatik, yaratıcı ve coşkulu bir yapıda oldukları görülmektedir.


Tedavi ve Ailelere Öneriler 


Dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu için ilaç tedavisinin olumlu sonuçları gözardı edilemez. Ancak ilaçla tedavinin yanında çocuğun ailesi ve öğretmenlerine de birçok sorumluluk düşmektedir. 


Ailenin çocuğun yaşadığı hastalıkla ilgili yeterli bilgi ve donanıma sahip olması, çocuğa karşı doğru bir yaklaşım göstermeleri için bir uzmandan destek almaları gerekmektedir.


İlgili uzmanın çocuğun öğretmeniyle de iletişime geçmesi ve çocuğa karşı daha hassas ve destekleyici tutum sergilemesi için gerekli bilgilendirmeyi sağlaması beklenmektedir. 


Bu bozukluğu yaşayan çocukların en önemli ihtiyacı düzen ve kurallar noktasındadır. Çocuğun enerjisini uygun ve sağlıklı bir şekilde boşaltması için bozukluğa uygun aktiviteler önerilir.

Çocukla Davranış Terapisi planlaması yapılır. Bu planlamayla çocuğun problemleriyle başa çıkma becerisi kazanması hedeflenir.

Eğer çocuğunuzun DEHB olduğu ihtimalinden kaygılanıyorsanız bir uzman desteği almanız hem çocuğunuzun hem de çevresindekilerin işlevselliği için faydalı olacaktır.

Psikolog Aslıhan Erçakar

İnstagram: @psk.aslihanercakar

wwww.marifetlikadinlar.net için Psikolog Aslıhan Erçakar tarafından hazırlanmıştır. marifetlikadinlar.net KAYNAK gösterilmeden kullanılamaz…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
error: