Çok sorulan sorulardan biri bebeğimin göbeği ne zaman düşer, bakımını nasıl yapmam gerekir?

Çok sorulan sorulardan biri bebeğimin göbeği ne zaman düşer, bakımını nasıl yapmam gerekir?

Göbek bağı ortalama 2. haftaya kadar düşer. 3 hafta olmasına rağmen hala düşmemişse mutlaka uzmana başvurmakta fayda var.

?Göbek bağı bakımında en önemli nokta kuru ve temiz tutmaktır. Eğer kuru ve temiz tutulmazsa enfeksiyon kapması çok kolaylaşır.

?Göbek bağı düşmeden yıkanmaz diye bir algı var. Bu algının yanlış olduğu yıkanabileceği bilinmeli fakat suda çok bekletmeden çabucak kurutulması en önemli noktadır.

?Göbek bakımı için çeşitli alkollü solüsyonlar veya herhangi özel birşey kullanmanıza gerek yok! Bilinenin aksine iyileşme sürecini yavaşlatmakda ve enfeksiyona davetiye çıkarmaktadır. Kuru ve temiz olması yeterli olacaktır.

?Ayrıca göbek bağının üzeri bir bezle bağlanması , üzerine para konması, pudra dökülmesi bebeğinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biridir.

?Peki hangi durumlar enfeksiyon kaptığının göstergesidir??? Hangi durumlarda doktora başvuralım???

?Eğer göbek etrafı kızarık ise, akıntı var ise, kötü bir koku var ise vakit kaybetmeden uzmana başvurmak gerekir.

?Son olarak ailelerin şikayetçi olduğu bir konu ise göbek düştükten sonra kanama olması!!! Göbeğin düştüğü günden itibaren 1-2 gün hafif lekelenme tarzı kanama olabilir. Fakat uzun sürüyorsa kanama veya bariz bir kanama varsa özellikle K vitamin eksikliği veya faktör eksikliği olabileceği unutulmamalı ve mutlaka bir uzmana başvurulmalı!!!

Sağlıklı ve huzurlu günler sizinle olsun☺

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Uzm.Dr.Ali Fuat Serpen

instagram: uzm.dr.alifuatserpen

wwww.marifetlikadinlar.net için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Ali Fuat Serpen tarafından hazırlanmıştır. marifetlikadinlar.net KAYNAK gösterilmeden kullanılamaz…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
error: