Edebiyat ve Sanatı Birleştiren Bir İlkokul Projesi

Edebiyat ve Sanatı Birleştiren Bir İlkokul Projesi

Amerika’da bir okul, öğrencilerini hayatları boyunca kendileri olmaları konusunda yüreklendirecek güzel bir sanat eseri ortaya koymak için yaratıcılıkla edebiyatı birleştirdi. İlkokul öğrencileri, yazar Linda Kranz’ın “Sadece Bir Sen Var” isimli kitabından ilham alarak okul girişinin dışına renkli taşlardan oluşan bir yol yaptılar.


Projenin fikir annesi olan güzel sanatlar öğretmeni Jessica Moyes, “Maddi destek için yerel bir kuruluşa başvurdum, onlar da projeyi desteklemeyi kabul ettiler. Aldığımız bağışla gerçekleştirdik projemizi” diye anlatıyor.


Sadece Bir Sen Var, tek başına okyanusu keşfetmeye çalışan küçük balık Adri’nin hikayesini anlatan bir çocuk kitabı. Adri’nin annesi ve babası, oğullarının yolculuğuna destek olmak umuduyla hayatları boyunca öğrendikleri önemli derslerden bazılarını ona anlatıyorlar. Ona şunları unutmamasını hatırlatıyorlar: “Her zaman yeni bir arkadaş edinme fırsatı kolla” ve “Kendi yolunu bul. Kalabalığın peşnden gitmek zorunda değilsin.” Kitap, her insanın ne kadar benzersiz olduğunu ve her birimizin dünyaya katkı sağlayacak bir şeyleri olduğunu vurguluyor. Öğrencilerin boyadığı taşlardan oluşan yolun başındaki tabelada ise, “Bu koca dünyada senden sadece bir tane var. Dünyayı daha iyi bir yere dönüştür,” yazıyor.

Bütün öğrencilere önce kitabı okuyan Moyes, daha sonra her öğrencinin kitaptaki balıktan ilham alarak kendi özel ve benzersiz taşını boyamasını istedi. Yaklaşık 740 öğrencisi olan Moyes, okulun ana kapısının dışına parlak renkli taşlardan harika bir yol oluşturdu.

rocksİlkokul, çocukların sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da çok büyüdükleri bir dönem. Çocukların anlamlı arkadaşlıklar kurdukları ve karmaşık sosyal durumları tek başlarına ele almaya başladıkları bir dönem. Bu rengarenk taşlar sadece bir okulu süslemekle kalmıyor, aynı zamanda öğrencilere, ne olursa olsun, özel olduklarını ve dünyayı değiştirme gücüne sahip olduklarını hatırlatıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
error: