EDİRNELİ AİLE, UKRAYNALI AİLEYİ EVİNDE MİSAFİR EDİYOR

EDİRNELİ AİLE, UKRAYNALI AİLEYİ EVİNDE MİSAFİR EDİYOR

Edirne’de yaşayan Canan-Ömer Tekcan ailesi, yıllar önce tesadüfen tanıştıkları Ukraynalı aileyi “Burada da eviniz var” diyerek, Edirne’ye davet etti. Ukraynalı aile, şimdi Tekcan ailesinin evinde misafir ediliyor.


Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın ardından on binlerce kişi Ukrayna’dan ayrıldı. Ukrayna’yı terk eden ailelerden biri olan 3 çocuklu Oryov ailesi, davet üzerine Edirne’ye geldi. Yıllar önce tesadüfen tanıştıkları Tekcan ailesinin misafiri olan Ukraynalı aile, savaştan kurtulmanın mutluluğunu Edirne’de yaşıyor.


TESADÜFEN TANIŞTILAR, BİR AİLE OLDULAR
Yıllar önce tesadüfen yaşanan dostluk hikayesi şöyle başladı. Ukrayna’da yaşayan 3 çocuklu Oryov ailesi, yıllar önce karavanla tatil için Silivri’ye geldi. Canan ve Ömer Tekcan ailesine bir ricada bulunan Ukraynalı aile, karavanlarını ailenin bahçesine park etmek istedi. Tekcan ailesi de, karavanda yatmamalarını, isterlerse alt katta boş odalarının bulunduğunu söyledi. O günden beri iki aile arasında dostluk başladı. İnternet üzerinden çeviri programları kullanarak anlaşan aile, birbirlerinin telefon numaralarını alıp bayramlarda görüşmeye başladılar.


EDİRNE’YE DAVET ETTİLER, KULLANMADIKLARI EVİ TAHSİS ETTİLER
Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın ardından Edirneli Tekcan ailesi, Ukrayna’da yaşayan Oryov ailesine “Burada da eviniz var. Edirne’ye gelebilirsiniz” diye mesaj gönderdi. Bu mesajı gören Oryov ailesi, hemen Edirne’ye geldi. Tekcan Ailesi de kendilerine ait bir evi Oryov ailesine tahsis etti. Ukrayna’dan Edirne’ye ulaşan dostluk hikayesi, Türk milletinin misafirperverliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Her iki aile birlikte alışverişe gidiyor, birlikte yemek yiyor, birlikte geziyorlar.


AYNI DİLİ KONUŞMASAK DA, İNSANİ DİL ANLAŞMAYA YETİYOR
Edirneli Canan Tekcan, “Yazlıkta tanıştığımız günden beri aileyle iletişimimiz devam etti. Ukrayna’da savaşın yaşandığını görünce hemen aileye mesaj gönderip, evimize davet ettik. Kendileri de geldi ve şu an misafirimiz oldular. Birbirimizle çeviri programları sayesinde anlaşıyoruz. Vücut dili ve insani dil anlaşmaya yetiyor. Biz ailenin çocuklarını çok sevdik. Onlar bize gelirken sanki nine ve dedesine geliyormuş gibi geliyorlar. 10 tane evim olsa hepsini diğer ailelere de veririm. Ama bir tane evim var sadece bir aileye yardımcı olabiliyorum“ dedi.

SAVAŞ BİTENE KADAR DA EVİMİZDE KALABİLİRLER
Edirneli Ömer Tekcan, “Ukrayna’da savaşın yaşandığını görünce aileye ’orada durmayın gelin evimizi vereceğiz’ diye mesaj gönderdim. Aile bizden kiralık ev istedi ben de kiralık eve gerek olmadığını bizim kendi evimizi kendilerine tahsis edeceğimi söyledim. Şu an bizim evimizde misafirler. Savaş bitene kadar da evimizde kalabilirler. Savaşa hayır diyoruz” açıklamasında bulundu.

DOSTANE YAKLAŞIMI BİZİ ÇOK MEMNUN ETTİ
Ukraynalı Alex Oryov da, “Edirneli Tekcan ailesi bize yıllar önce olduğu gibi bugün de dostane yaklaşıyor. Ukrayna’da yaşanan savaşı gören aile bize davet etti. Ben de eşimi ve 3 çocuğumu alarak buraya geldim. Savaşın ne kadar süreceği konusunda bilgim yok. Türk ailenin bu yaklaşımı bizi çok memnun etti” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
error: