Ev kadını internetten gördüğü topraksız tarım uygulama modelini yaptı: Ayda 4 bin lira kazanıyor

Ev kadını internetten gördüğü topraksız tarım uygulama modelini yaptı: Ayda 4 bin lira kazanıyor

Türkiye’de yaygın olmamasına rağmen birçok girişimci tarafınca uygulanan topraksız tarımla ev hanımları da fazla uğraş vermeden ve daha sıhhatli ortamda üretim yaparak, aile ekonomisine katkı sağlayabiliyor.

Erdemli’de, ev hanımı iken internette görmüş olduğu topraksız ziraat uygulaması ilgisini çeken ve kendi bahçesinde 200 metrekare alanda sera oluşturan 50 yaşındaki Meliha Adalı, “Ev bayanı olduğum için evde oldukça vaktim oluyordu. İnternette dolaşırken gözüme topraksız ziraat uygulaması takıldı. İnceledim, araştırdım. Daha sıhhatli, verimi oldukça ve emeği azca olan topraksız ziraat uygulamasını kendi bahçemde tecrübe etmek istedim. Hobi olarak 200 metrekare alanda serayı oluşturduk ve kıvırcık marul ektik. Düzgüsel şartlarda 2 ay içinde yetişen marul, topraksız ziraat şartlarında 40 günde tüketime hazır hale geliyor” dedi.

200 metrekare serada ayda 2 bin tane marul ürettiğini söyleyen Meliha Adalı, “Fazlaca ufak bir alan olmasına rağmen ayda 2 bin tane marul üretimi yapıyorum. Tanesini 2 liradan sattığım marul, bana ayda 4 bin lira kazandırıyor. Ortalama 6 aydır bu işi yapıyorum ve oldukça memnunum. Beni girişimcilik mevzusunda cesaretlendiren ve daima yanımda olan kıymetli eşim Gürcan Adalı’ya da oldukça teşekkür ederim. Bir kadının başarısında en büyük etken eşinin desteğidir. Eşim de bana destek oldu ve ev hanımı iken iş bayanı olmamı sağlamış oldu. Ben buradan tüm ev hanımlarına topraksız ziraat uygulamasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Meliha Adalı’nın eşi Gürcan Adalı ise “Eşim ev kadınıyken internette görmüş olduğu topraksız ziraat uygulamasını bana söylemiş oldu ve ben de destek olacağımı söyledim. Ortalama 20 bin lira harcayarak, 200 metrekare sera oluşturduk. Her gün buraya geliyor ve marul ile ilgileniyor. Ürettiği marulları satarak aile ekonomisine de katkı sağlıyor. Eşimle gurur duyuyorum. Hanımlarımıza güvenelim ve onların arkasında olalım. İnanın Türk hanımının başaramayacağı iş yoktur” diye konuştu.

Meliha Adalı, ürettiği kırmızı ve yeşil renkteki marulları hususi sipariş ile tüketicilere ulaştırıyor.

Kaynak:Yeni Şafak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
error: