Zihnimizi Sosyal Medya Mı Çalıyor?

Zihnimizi Sosyal Medya Mı Çalıyor?

Modern dünyayı bilgisayar ve internet olmadan hayal etmek imkansızdır. Bilişim Teknolojisi  her insanın hayatının büyük bir parçası olmayı başardılar. Bununla birlikte, sosyal medyanın bu kadar popüler hale gelmesi tesadüf değil..

Sosyal medyada oturum açmak günlük rutinimiz haline geldi. Hemen hemen her sosyal medya kullanıcısı günde en az bir kez oturum açarken, çoğu kullanıcı günde birkaç kez oturum açıyor.

Sosyal medya, dünyayla bağlantı kurmak için uygun bir platformdur. Ancak, bunun birçok avantajı ve dezavantajı var.

Sosyal medya, birçok kaynağa bağlanma, geliştirme ve erişme fırsatı sağlama gibi tartışılmaz faydalara sahip olsa da, sosyal medyanın zihinsel sağlığımız üzerinde zararlı bir etkisi olabilir.

Peki, sosyal medyayı kullanma konusunda temkinli miyiz? Evet ise, sosyal medyayı bizim için kötü yapan nedir?

Araştırmalar sosyal medyayı kullanmanın yalnızlık hissine yol açtığını göstermektedir . Platformları çok sık kullanmanın sizi mutsuz hissetmenize neden olabileceğini ortaya çıkıyor. Bilim adamlarına göre, günde iki saatten fazla bir süre sosyal ağların kullanılması, sosyal izolasyon şansını iki katına çıkarıyor.

Sosyal medyanın zihinsel sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilmesinin bir başka yolu da benlik saygımızı düşürmekte.. . Sosyal medya hesaplarımızda paylaştığımız resimler ve yayın hepimizi olumlu ve neşeli gösteriyor. Bu yüzden bazen tanıdığınız herkes rüyalarının hayatlarını yaşıyor gibi görünüyor. Bu da “kaybolma korkusu” ile sonuçlanabilir, bu da düşük benlik saygısına yol açıyor.

Ağır sosyal medya kullanımı da genellikle düşük uyku kalitesiyle bağlantılı.. . Bir çok insan düzenli olarak çok fazla zaman harcadıkları için ihtiyaç duydukları uykuyu kaçırıyor. Öte yandan, sekmelerinden mavi ışığa maruz kaldığımız süre artıyor, böylece uyku düzenimiz bozuluyor.

Sosyal siteler, insanların fikirlerini açıkça ifade ettikleri yerler ama kelimeler acıtabilir. Sosyal medyaya 24 saat erişim sayesinde siber zorbalık giderek daha fazla insanı etkiliyor. Sosyal medya platformları küfürlü ifadeleri ve yorumları kaldırma eğiliminde olsa da, bu olumsuz deneyimin bir kişinin zihinsel sağlığı üzerinde olumsuz etkisi oluyor.

Sosyal medyanın bağımlılığa yol açabileceği iyi bilinen bir gerçek.. . İnsanlar çevrimiçi platformlarda o kadar sıkılırlar ki ilgi alanları ve iletişim çemberleri daralır. Daha sonra, bazı insanlar sosyal medya dışındaki diğer önemli günlük etkinlikleri yapamaz hale geliyor.

Sosyal medya çok iyi olabilir. Ancak sosyal ağları kullanarak çok fazla zaman harcamak bağımlılık, dikkat kaybı, uyku eksikliği ve izolasyona yol açabilir.

Mutlaka sosyal medyadan çıkmak zorunda değilsiniz. Diğer çevrimdışı etkinliklerle birlikte hayatınızın bir parçası olmalıdır.

Yine de, bunalmış hissediyorsanız, neden çevrimiçi sürenizi azaltmayı ve sosyal medyada geçirdiğiniz belirli bir süreyi ayarlamayı düşünmüyorsunuz? Bu küçük adımlar çok fazla fark yaratabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
error: